BALÇOVA TARİHÇESİ
Balçova’nın tarihteki yeri ilçede bulunan kaplıcaların tarihi ile aynı döneme rastlar. Bu tarih M.Ö.1200 yıllarına denk gelir. Dünyanın en önemli destanlarından biri olan İlyada ve Odesia’nın yazarı olan şair Homeros M.Ö. 8 yy. da İzmir’de yaşamıştır.
        Homeros’un İlyada Destanı’nın bir bölümünde  bahsettiği Agamemnon ve Menelaos Troia “Truva” seferini yapan Akhai ordusunun başında bulunan iki komutandır.Askerlerin burada şifa bulması ve de yaralarının iyileşmesi üzerine şifalı suyun çıktığı yerlere tesis olarak kapalı hücreler yapılıştır.
        Tüm Anadolu’nun olduğu gibi tarih boyunca birçok medeniyetin hakimiyeti altına girmiştir. Türklerin bölgeye gelmesi 1300’lü yıllarda hakimiyet kurması ise 1400’lü yıllarda olmuştur. 1910 yılına ait İzmir Vilayeti Haritası’nda Balçova Köyü olarak adlandırılan bölgede ilk belediye 01.03.1963 yılında kurulmuştur. İlçe 1980 yılında Narlıdere merkez olarak şube konumuna gelmiş, 03.06.1992 tarihinde ise tekrar belediye durumuna getirilmiştir.

        İlçenin en önemli açık hava rekreasyon alanı Teleferik Tesisleridir. Dede Dağı’nın kuzey yamaçlarında 1000 metre hat uzunluğuna sahip olan teleferik 400 metre üzerindeki bir tepeye ziyaretçileri taşımaktadır. 1974 yılında işletmeye açılan tesisin projesinde İlçenin en önemli açık hava rekreasyon alanı Teleferik Tesisleridir. Dede Dağı’nın kuzey yamaçlarında 1000 metre hat uzunluğuna sahip olan teleferik 400 metre üzerindeki bir tepeye ziyaretçileri taşımaktadır. 1974 yılında işletmeye açılan tesisin projesinde bir motel ve döner gazino olasına rağmen bu proje hayata geçirilememiştir. Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tesislerde; restoranlar, kafeteryalar, hediyelik eşya satış reyonlarının bulunduğu tesisler, eşsiz deniz ve orman manzarası ile de İzmir’in en güzel mekanlarından birisidir.Termal Tedavi Merkezi Barındıran Oteller, Teleferik Tesisleri, Balçova Barajı, İnciraltı Gençlik Merkezi, Yat Limanı.

  İzmir

  Beş Bin Yıllık Bir Tarih
İzmir turizm merkezi olmasının yanı sıra, üniversiteleri, müzeleri, konser salonları, kültür-sanat der­nek­leri, ulu­sal ve uluslararası festivalleriyle ülkenin en önemli kültür kavşağıdır İzmir. Victor Hugo’nun dizelerinde; “Boynunda güzel kolye­siyle / Bir prensestir İzmir...”

Anadolu Yarımadası’nın batısında; Balıkesir, Manisa, Ay­dın il­leri ve Ege Denizi ile çevrili beş bin yıl­lık bir kent İzmir. Yüzölçümü, 11.973 km2. 28 ilçe ve 629 köyden oluşuyor.

Tarihsel Doku

Bayraklı (Smyrna)
İzmir’in İ.Ö. 3. binyıla uzanan ilk yerleşim yeri olan Tepekule Höyüğü ve Tantalos’un me­zar ka­lıntı­ları. Bayraklı’da süregelen kazı çalışmaları, yeraltındaki daha da eski yerleşimlere ulaşılabileceğini gösteriyor.

Kadifekale (Pagos)
İzmir'in İ.Ö. 4. yüzyılda yeniden kurulduğu alan. Helen, Roma, Bizans ve Os­manlı Dönemleri'ne ait yapı kalıntıları bulunuyor.

Kızılçullu Su Kemerleri
Eski adı Kızılçullu olan ve Şirinyer'de bulunan su kemerleri Meles Çayı üzerin­de­dir ve Kadifekale'de kurulan kente su getirmek için yapılmıştır.

Agora (Konak-Namazgah-Tilkilik)
Bazilikası, mahkeme salonu, yeraltı galerileri ve Küçük Faustina’nın büstüyle bezenmiş kemeriyle Roma Dönemi’ne ait devlet agorası. İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Pesoidon, Demeter ve Artemis kabartmaları önemli.

Diyana Hamamları
Bugün Halkapınar ile Bayraklı arasına yayılmış eski İzmir kentinin büyük anıtlarından birini oluşturan Diyana Hamamları Roma döneminde ününü sürdürmüştür. Eski İzmirliler çağıldayan su kaynağına Tanrıça Artemis’in saflığını temsil etmesi sebebiyle Diyana Hamamları adını takmışlardır. Mermer kanallarında Su Perileri'nin yıkandığı Diyana Hamamları'ndan günümüze çok az kalıntı kalmıştır.

Kemeraltı
Osmanlı Dönemi yapılarının yoğun olduğu ticaret bölgesi. Sokakları, meydanları, tarihi ve dini yapılarıyla kentin kültürel birikim değeri yüksek bölgelerinden.

Alsancak
Çok sayıda Levanten ve Rum Evi'nin de bulunduğu, kentin en canlı eğlence ve ticaret mer­kezi.

Tarihsel Yapılar
Hisar Camisi (1592), St. Polycarp Kilisesi (1625), Şadırvan Camisi (1636), Başdurak Camisi (1652), Kestane Pazarı Camisi (1663), Kemeraltı Camisi (1671), Kızlarağası Hanı (1741), Hatuniye Camisi (17. yy. başı), Konak Yalı Camisi (1754), Bikur Holim Sinagogu (1800), Çakaloğlu Hanı (1805), Dönertaş Sebili (1814), Etnografya Müzesi (1831), Alsancak Garı (1858), Pasaport İskelesi (1876), Mithaşpaşa Sanat Enstitüsü (1881), Atatürk Lisesi (1888), Borsa Sarayı (1891), İl Turizm Müdürlüğü (1891), Saat Kulesi (1901), Beth İsrael Sinagogu (1905), Salepçioğlu Camisi (1906), Asansör (1907), Atatürk Heykeli (1933) diğer hanlar, bedestenler, hamamlar, sebiller, şadırvanlar, kuş köşkleri ve çarşılar, kenti yüzyıllardır süsleyen ve çokkültürlülüğün seçkin örnekleri.

Müzeler
Kent merkezinde yer alan Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, Atatürk Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, E.Ü. Tabiat Tarihi Müzesi’nin yanı sıra Efes Müzesi, Çeşme Müzesi, Bergama Müzesi, Birgi Çakırağa Konağı, Ödemiş Müzesi, Tire Müzesi ve Selçuk’taki Çamlık Lokomotif Müzesi gezilebilir.

Hamamlar
Lüks Hamam (Kadı Hamamı)
Kemeraltı Anafartalar Caddesi’nde bulunan hamam ilk Osmanlı eserleri arasında sayılır.İnşa tarihi 16 yy. olduğu sanılan hamam çifte hamamdır. Sekizgen tonozlu yüksek kubbesi olan hamamın kadın dar kısmında her şey aynıdır ancak halvetleri yanında bulunur.

Basmane Hamamı
17. yüzyıl Osmanlı eseri olan hamam halen bakımlı ve işler durumdadır.

İzmir’den...
İzmir Kuş Cenneti’nde 250 Çeşit Kuş Uçuyor...
Kentin 25 km. kuzeybatısı’nda, Gediz Deltası’na yayılmış Türkiye’nin en önemli kuş yaşam alanı 250 ayrı tür kuş, 17 çeşit sürüngen ve 308 ayrı cins bitki barındırıyor.

Palmiyelerin Kültürpark’ı...
İzmir’in “akciğerleri” sayılan Kültürpark, İzmir Uluslararası Fuarı, Paraşüt Kulesi, Hayvanat Bahçesi, Tarih ve Sanat Müzesi, Atatürk ve İnönü ile Nâzım Hikmet heykelleri, Açıkhava Tiyatrosu, Lunapark’ı ve kültür merkezleriyle 421 bin metrekarelik önemli bir rekreasyon alanı.

Balçova (Agamemnon) Kaplıcaları
Antik Çağda, Mykene ülkesi Kralı Agamemnon döneminden bu yana, kaynayan suyu ve çamuru, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleriyle bugünün çağdaş tesislerinde dünyanın dört bir yanına şifa dağıtmayı sürdürüyor Balçova Kaplıcaları.

Teleferik’ten Kuşbakışı İzmir...
Gökyüzünde üç-beş dakika süren bir yolculuktan ulaşılan dinlence tesislerinde, doğa ve temiz havayla baş başa İzmir’i kuşbakışı seyredebileceğiniz mükemmel bir seyir yeri...

Pınarbaşı
Ayva ve nar bahçeleri arasında uzanan Pınarbaşı, bahçeleri, yaylası, suyu, havası ve görünümü ile önemli bir mesire yeri.

Kemalpaşa’da Kımız Çiftliği
İzmir-Kemalpaşa 29 km uzaklıktaki Alaş Kımız Üretme Çiftliği’nin Kazak otağında kımız içip, Türk yemeklerinden yenilebilir ve at gezintisi yapılabilir. Çiftlik, Geleneksel Türk Mutfağı ve içkisiyle (Kımız) otantik bir merkez.

Alaçatı’da Rüzgar Sörfü
Rüzgar sörfünün dünyadaki en önemli üç merkezinden biri olan Alaçatı, hızlı rüzgarı ve dalgasız deniziyle her yıl düzenlenen uluslararası şampiyonaya da ev sahipliği yapıyor.

Ilıca ve Şifne Kaplıcaları
Çeşme’ye 5 km. uzaklıkta bulunan Ilıca ve Şifne kaplıcaları, önemli bir termal merkez olarak yoğun ilgi görüyor. Özellikle Ilıca’da denizden kaynayan ve sıcaklığı 50-60 dereceyi bulan şifalı sular, romatizma, sinir sistemi, deri ve böbrek rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığın tedavisinde öneriliyor.

Foça Adaları ve Siren Kayalıkları
Foça açıklarındaki adalar, fok balıkları ve Siren Kayalıkları’nda binbir renge dönüşerek yansıyan günbatımı ile dünya turizminde önemli bir yere sahip. Dünyada sayıları 400 kadar olan ve “monachus-monachus” olarak bilinen Akdeniz Foklarının yurdu olan adalar, pilot bölge olarak koruma altında.

Tire Pazarı
Yöre sakinleri ve yerli-yabancı turistlerin rağbet ettiği pazaryeri, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları ve işlemelerinin de bulunabildiği; vazgeçilmez bir durak...


İzmir’in Çevresi

Selçuk-Efes
İzmir’in 74 km. güneyinde, Panayır ve Bülbül Dağı yamaçları ile Kale’nin yer aldığı Ayasuluk Tepesi... 12 İon kenti içinde Efes, günümüze kalan en önemlisi. Helen, Roma ve Bizans uygarlıklarının paha biçilmez mirası... Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olan ve döneminin en önemli mermer yapısından günümüze bir sütununun kaldığı Artemis Tapınağı... Hıristiyan dünyası için kutsallığını hala koruyan St. Jean Kilisesi... Yine Hıristiyan inanışına göre burada uyuyanların Kıyamet Günü’nde yeniden dirilecekleri Yedi Uyurlar Mağrası... Trajan Çeşmesi, Hadrian Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, 24 bin kişi­lik Büyük Tiyatro... Ve İ.Ö. 5. yüzyılda konsül toplantılarının yapıldığı, Meryem Ana’ya adanmış kilise: Çifte Kiliseler... Bülbül Dağı eteklerindeki Yamaç Evleri... Ve Selçuklu Mimari'sinin en önemli yapılarından 1375 tarihli İsa Bey Camisi. Hıristiyanlar'ın kutsal hac yeri sayılan Bülbül Dağı’ndaki Meryem Ana Evi, ziyarete açık.

Şirince Köyü
Selçuk’ta, Rum ve sonra Osmanlı yerleşimi. Özgün kent dokusunun ve 200’e yakın sivil mimari yapının büyük ölçüde korunabildiği az sayıdaki örneklerden biri.

Pergamon (Bergama)
İskenderiye’den gelen papirüslere ambargo konulması üzerine, keçi derisini işleyerek “Pergamon derileri” denilen kağıdı bulan Bergamalılar... Yani, Parşömen’i... İon, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait yapılara sahip. Helenistik Dönem'in kültür, bilim ve sanat merkezi. Tiyatrosu, Athena kutsal alanı, Traian ve Dionysos tapınakları görülmeye değer. İnsanoğlunun yarat­tığı en görkemli eserlerden biri sayılan Zeus Sunağı ise, Berlin Müzesi’nde sergileniyor.

Asklepion
Aşağı Bergama bölümünde, Helenistik Dönem'de, Sağlık ve Hekimlik Tanrısı Asklepion için kurulmuş büyük bir tıp merkezi ve kutsal alan. Fiziksel tedavinin yanı sıra ruhsal tedaviye de önem verilen merkez, psikoterapinin beşiği olarak kabul edilir.

Erythari (Ildırı)
Çeşme'nin 15 km. kuzeyinde, Ildırı Köyü’nde 12 İon kentinden biri. Eski Yunanca'da “kırmızı” anlamına gelen adını, bu rengi taşıyan topraklarından aldığı düşünülür. İon, Helen ve Roma Dönemleri'ne ait kalıntılar bulunuyor.

Klazomenai (Urla)

İzmir'in 38 km. batısında, İ.Ö. 4000'lere uzanan antik kent. İ.Ö. 2000'lerde önemli bir seramik merkezi ve 12 İon kentinden biri. Yapılan kazılar dünyanın en eski limanına sahip oldu­ğuna işaret ediyor.

Panaztepe
Menemen’de, İ.Ö. 2000'lere ait mezar kalıntıları ve antik kent. Arkaik ve Helen dö­nemi kalıntıları, Roma ve İslami döneme ait mezarlar bulunuyor. 12 İon kentinden bi­risi.

Pitane (Çandarlı)
Dikili-Çandarlı Yarımadası'nda, tarihi İ.Ö. 3000'lere uzanan 12 Aiol kentinden biri. 13. yy.’dan sonra Cenevizliler tarafından yapılan kale korunuyor.

Kyme (Nemrut)
Pitane ile aynı kıyıları paylaşan Kyme, Aiol kentleri arasında en büyüğü. Helenistik dö­nemde güçlü bir liman ve ticaret kenti, Hıristiyanlık döneminde piskopos merkezi.

Phokaia (Foça)
İzmir'in 70 km. kuzeybatısında Foça Yarımadası'nda Hemeros Destanı'nda adı geçen mitolojik kent. 12 İon kenti arasında denizcilikte gelişmiş bir liman kenti. Dış Kale, Ceneviz ya da Osmanlı Kalesi ile Beşkapılar olarak adlandırılan Osmanlı Kayıkhanesi, Foça Burnu'ndan Ege Denizi’ni selamlamayı günümüzde de sürdürüyor. 200’ün üzerinde mezar taşının ayakta olduğu Osmanlı Mezarlığı ve Persler'den kalan Taş Kule mezar anıtı önemli.

Teos
Seferihisar-Sığacık Köyü’nde, 12 İon kentinin en önemlilerinden biri. İki limanı olan kentte deniz ticareti gelişmiş. Helenistik ve Roma dönemi kalıntılarının yanı sıra Anadolu’da Dionysos adına yapılan tapınakların en büyüğü burada.

Lebedos
Seferihisar-Ürkmez Köyü’nün güneydoğusunda 12 İon kentinden birisi. Helen ve Roma Dö­nemi ka­lın­tı­ları bulunuyor. Lebedos’a 4 km. uzaklıkta ise, tapınak ve hamamın yer aldığı Karaköse Ha­ra­beleri dikkat çekiyor.

Kolophon
Menderes-Değirmendere'nin güneydoğusunda 12 İon kentinden birisi. Limanı, Notion ve ta­pı­nak kenti Klaros ile üçlü bir birlik oluşturuyor. Kentin, Stoa ile tapınak kalıntıları önemli.

Claros (Gümüldür)
Dünyanın en önemli cinsi sayılan “Satsuma” mandalinasının anayurdu. Menderes-Ahmetbeyli Köyü yakınında İ.Ö.7-6 yy.’da kurulmuş Kolophan kentinin tapınak alanı. İon, Roma ve Bi­zans dö­nem­le­rine ait kalıntılar içinde en önemlisi Apollon Tapınağı.

Nymphaion (Kemalpaşa)

Kemalpaşa’da, İ.Ö.1300'lere uzanan yerleşim yeri. Bizans Dönemi’nden kalan kale, bugün Kız Kulesi olarak anılan saray kalıntıları ile Hititler'den kalma tek örnek olan Karabel Geçidi’ndeki kayalara oyulmuş savaşçı kabartmalar ayakta kalmış durumda.

Metropolis
Ana Tanrıça Kenti. Torbalı'nın batısında İon kenti. Tarım-ticaret kenti ve Piskoposluk Merkezi. Helen, Roma ve Bizans Dönemler'ine ait kalıntılar bulunuyor. Tiyatrosu ve Uyuzdere Mağarası’nda bulunan ana tanrıça heykeli önemli.

Çeşme
İzmir’in Ege Denizi’ne uzanan en batı ucu... Tarihsel yapılar ile Ege mimarisine özgü sivil mimari yapılar bulunuyor. Kentsel sit dokusu, 16. Yüzyıl başında yaptırılan kalesi ve ker­vansarayı ile geniş bir turizm potansiyeli oluşturu­yor.

Birgi
Ödemiş’te, özgün kent dokusu büyük ölçüde korunan yerleşmede, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi'ne ait tarihsel yapılarla 18 ve 19. yy. sivil mimari yapıları yer alıyor. Ulu Cami, Birgivi Mehmet Efendi Türbesi ve Çakırağa Konağı önemli.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne Ulaşım

İzmir Ekonomi Üniversitesi Balçova’da Teleferiğin karşısında yer almaktadır. Üniversite şehir merkezine yakın olduğu için toplu taşıma araçlarıyla ulaşım kolaylıkla yapılabilmektedir.

Havaalanından Ulaşım:

Havaalanından HAVAŞ’ın otobüslerini kullanarak Alsancak’a gidebilirsiniz. Alsancak’tan İEU’ya ulaşım için taksi ya da 169/269 no’lu belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım:

Havalanından taksiye binebilirsiniz. Ulaşım yaklaşık olarak 40 dakika sürer ve 50 YTL civarında tutar.

Belediye Otobüsü ile Ulaşım:

Aşağıda belirtilen otobüslerle İzmir’in farklı yerlerinden İEU’ya ulaşım mümkündür.

Otobüs No: Güzergah:

169 / 269: Halkapınar Metro - Alsancak – Balçova

270: Balçova – Tınaztepe

86: Metro-Üçyol-Balçova

586: Üçyol - Balçova

519: Balçova - Gaziemir

605: Balçova – Ayakkabıcılar

Dolmuşla Ulaşım:

Hatay, Üçkuyular ve Güzelbahçe semtlerinden İEU’ya dolmuş ile ulaşım sağlanmaktadır.

Vapurla Ulaşım:

Karşıyaka tarafından İEU’ya gelmek istiyorsanız Bostanlı iskelesinden feribotla Üçkuyular iskelesine, ya da Karşıyaka iskelesinden Göztepe iskelesine vapurla ulaşabilirsiniz. İskelelerden İEU’ya gelirken belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, Karsiyaka-

 

Konak, Karsiyaka-Alsancak, ve Karsiyaka-Guzelyali arasında da vapurla ulaşım sağlanmaktadır.

Metroyla Ulaşım:

İzmir’de metro Bornova-Çankaya-Üçyol güzergahında çalışmaktadır. Bornova’dan ulaşım için Konak veya Üçyol duraklarında inilmeli ve buralardan belediye otobüsü kullanılmalıdır.

İZMİR HARİTASI

BALÇOVA HARİTASI